top of page
Індивідуальні завдання

Дисципліна «ПСИХІАТРІЯ, НАРКОЛОГІЯ»

Тема №1 Органічні (у тому числі симптоматичні) психічні розлади. Соматогенні психічні розлади. Екзогенії. Психічні порушення у похилому віці. Епілепсія. Класифікація, клініка, типи перебігу, лікування.

 

Завдання до кожної задачі:

1. Визначте попередній діагноз

2. Розробить план обстеження

3. Призначте лікування

 

Задача №1

Хворий М. 67 років. Відомо, що його захворювання развивалось поступово. Став пасивним, втратив інтерес до родинних справ. При спілкуванні з рідними та друзями поводиться безтактно та непристойно: може залізти  рукою в кастрюлю, намагаючись витягти собі шматок м'яса,  природні нужди справляє в кімнаті на килимі, на зауваження на реагує. Не слідкує за своїм зовнішнім виглядом: не миється і не голиться. Відрізняється непомірною ненажерливістю, з'їдає всю їжу, яка є в холодильніку. Майже не розмовляє. Часто буває роздратованим, кидається в бійку з членами родини, ночами не  спить. На запитання відповідає або повторенням питання або "Всі ми браття".

Задача №2

Хвора О. 56 років. Захворіла у віці 52 років. Спостерігалося швидке  наростаюче зниження пам'яті, хвора втрачала або не знаходила різні речі. Відчувала труднощі в рахунку грошей. Поступово наростала безпорадність, не могла самостійно митися й одягатися. Втратила здатність самостійно харчуватися: не знала, куди подіти ложку. При спробі щось написати, зображувала безладні каракулі.

Задача №3

Хворий Д. 32 років. Захворів після перенесеної важкої черепно-мозкової травми: змінився за характером, став напруженим, замкнутим. З'явилися неприємні відчуття в голові, які він пов’язував з «дією на головний мозок лазерного випромінювання», яким керує сусід. Дома своїми переживаннями не ділиться. Їжу купує та готує собі тільки сам. Постійно зачиняється у своїй кімнаті, нікого туди не впускає. Читає медичну літературу, щось записує в зошит.  З недовірою ставився до слів рідних. Емоційно неврівноважений.

Задача №4

Хвора І. 57 років. Захворіла після перенесеного гострого порушення мозкового кровообігу на фоні гіпертонічної хвороби. Стала відчувати  погіршення настрою з добовими коливаннями в тяжкості симптомів, ранні ранкові пробудження, зниження апетиту зі зниженням ваги. У пацієнтки виявляється підвищена плаксивість і психомоторна загальмованість. Відчуває сонливість протягом дня, втратила інтерес до того, що раніше було для неї приємним. Пацієнтка уточнює, що часом з'являються думки про самогубство, хоча конкретних планів у неї немає.

Задача №5

Хворий Р., 46 років. Дома втратив свідомість. Відзначалися генералізовані судоми тоніко-клонічного характеру, які спостерігала мати хворого. Перед нападом відчував запах паленої гуми. З 14-річного віку 2-4 рази на рік виникали подібного характеру напади. Після  судомного нападу з'явився стан  хаотичного рухового збудження, при цьому хворий був емоційно напруженим, агресивним, на запитання не відповідав, на прохання на реагував.

 

 

Тема №2  Невротичні розлади. Соматоформні розлади. Реакція на важкий стрес і порушення адаптації. Післятравматичний стресовий розлад. Класифікація, клініка, типи перебігу, лікування.

 

Завдання до кожної задачі:

1. Визначте попередній діагноз

2. Розробить план обстеження

3. Призначте лікування

 

Задача№1

Хвора П., 28 років, яка не мала емоційних порушень в анамнезі, звернулася зі скаргою на страх авіа польотів.  Без видимої на то причини хвора стала боятися  літати.  В літаку у неї розвивається виражена тривога, що супроводжується «нестачею повітря». За декілька днів перед польотом з'являється безсоння, хвора не може виконувати професійні обов'язки. Після польоту стан швидко стабілізується.

Задача №2

 Хворий К., 19 років, звернулася до психіатра зі скаргами на страх публічних виступів, при цьому у нього з’являється  гіпергідроз, тахікардія, почервоніння шкірних покривів, серцебиття. Даний стан заважає хворому зосередитися, ясно вимовляти слова, що часто призводить до зриву доповіді.

Задача №3

Хвора М., 20 років, захворіла раптово, коли прокинулась вночі, відчувши напад страху, що може померти від нестачі кисню, який супроводжувався серцебиттям, задишкою, бурчанням в животі. Не витримав «емоційної напруги» стала бігати по кімнаті. Зазначає, що стримати себе не могла. Викликала швидку допомогу, лікар оглянув хвору, ніяких соматичних розладів не було виявлено. Повторний напад стався через 5 днів, коли перед сном повторились усі симптоми.

Задача №4

Хворий В., 42 років, з підліткового віку відрізнявся вразливістю. Захворів близько двох років тому. Протягом цього часу відчуває постійну тривогу, занепокоєння, відчуття внутрішньої напруги, очікування гіршого. Тривога охоплює всі сторони соціального функціонування даного хворого. Засинає і прокидається з тривогою. З критикою ставиться до свого захворювання, активно шукає допомоги.

Задача №5

Пацієнтка А., 28  років, перебувала в салоні автобуса, який зазнав ДТП, багато пасажирів загинули. Була  оглянута лікарем швидкої допомоги в першу годину після аварії. Соматичних ушкоджень на виявлено. Контакт утруднений, не може назвати свої паспортні дані, час, місто в якому знаходиться, недостатньо розуміє хто з нею розмовляє. Дивиться в одну точку, на обличчі вираз відчаю, безпорадності. Напружена, тривожна. Постійно перебирає руками одяг, безцільно встає і знову сідає на стілець. На запитання відповідає формально.

 

Тема №3  Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин. (Класифікація, патогенез, клініка, діагностика, лікування, психологічна реабілітація).

 

Завдання до кожної задачі:

1. Визначте попередній діагноз

2. Розробить план обстеження

3. Призначте лікування

 

Задача №1

Хвора Н., 32 років, почала приймати  препарати, що містять опій  6 років тому, поступово збільшувала дозу, щоб продовжити і посилити приємні відчуття. Тричі намагалася припинити вживання наркотичної речовини, але не витримувала поганого самопочуття, при якому з'являлися сильні болі в м'язах спини, кінцівках, нудота, діарея і т.п. Останній прийом наркотичної речовини 4 дні тому. Психічний стан: орієнтування збережено. Скаржиться на сильний головний біль, неприємні відчуття в області серця, спазми в животі, підвищення артеріального тиску, безсоння. Аффективно нестійка, легко дратується. На місці утриматися не може  через неприємні відчуття в м'язах. Продуктивних розладів не виявлено. Виражених розладів пам'яті та інтелекту не має.

Задача №2

Хворий К., 39 років, довгий час зловживає спиртними напоями. Неодноразово лікувався з приводу синдрому залежності від алкоголю. Доставлений в супроводі дружини в наркологічний диспансер у зв'язку з неправильною поведінкою: заглядав під ліжко, розмовляв з уявними співрозмовниками, «збирав щось з підлоги».  Останнім часом спиртне вживає практично щодня. Даний стан виник близько 3-х днів назад. Психічний стан: орієнтування збережено, мислення в звичайному темпі. Спокійний. Про свою поведінку розповів, що «розмовляє зі звіром, який оселився під ліжком і боїться дружину». Пам'ять, інтелект без особливостей.

Задача №3

Хвора О., 42 років, доставлена бригадою швидкої допомоги в супроводі співробітників поліції в зв'язку з неправильною поведінкою: бігала по вулиці та голосно кричала. На протязі 18  років зловживає алкоголем. Протягом останніх 8-и років відзначаються запої по 7-10 днів. Стан значно погіршився через  дві доби після чергового запою, на фоні порушення сну. При огляді: шкірні покриви гіпереміровані,  виражений гіпергідроз тіла. Відзначається тремор повік, витягнутих рук. АТ 170/100 мм.рт.ст . ЧСС 110 в хв. Орієнтована у власній особистості, але дезорієнтована в місці та часі. Психомоторно збуджена, озирається навколо себе, на місці не сидить, відчуває страх, заявляє, що її  переслідують, що це незнайомі люди, голоси яких вона зараз чує з вулиці.

Задача №4

Хворий А., 19 років. Доставлений в лікарню швидкою допомогою в супроводі матері. Зі слів матері даний стан розвинувся через кілька годин після вживання горілки, яку А. потребляв у великій кількості сьогодні з приводу свого дня народження. Стан змінювався поступово: з початку був розгальмованим, балакучим, не терпів заперечень, легко дратувався, агресивно поводився по відношенню до матері, яка хотіла припинити застілля. Але згодом став блідий, вкрився холодним потом, став скаржитись на погане самопочуття. Яким-небудь важким соматичним захворюванням А. не страждав. При огляді: контакту продуктивному не доступний, шкірні покриви бліді, реакція зіниць на світло знижена. АТ 80/40 мм.рт.ст, ЧСС 100 уд на хв. Дихання збережено.

Задача№5

Хвора Г., 22 років доставлена в лікарню в супроводі батьків. Встановлено, що патологічний стан виник вперше після того, як Г.  в компанії друзів відзначала свято. При огляді: на правій руці в області ліктьового згину слід від ін'єкції. Орієнтована повністю. Мова змазана, зіниці звужені, рухово загальмована, мислення в уповільненому темпі. На питання про те, що сталося на святі, відповідати відмовляється. Критика до подій знижена.

 

 

Тема №4  Розлади зрілої особистості та поведінки у дорослих. Розумова відсталість (етіологія, патогенез, клінічні форми, диференційна діагностика, лікувально-корекційні заходи, питання експертизи).

 

Завдання до кожної задачі:

1. Визначте попередній діагноз

2. Розробить план обстеження

3. Призначте лікування

 

Завдання №1

Хвора Л.,  45 років, артистка. У кабінеті лікаря поводиться дуже демонстративно – постійно та дуже емоційно розповідає про свої успіхи на сцені, про те, що її любить публіка, що вона найвродливіша з акторок театру.  З дитинства була  вперта, примхлива, підвищено емоційна. На незначні неприємності схильна  давати  бурхливі реакції  плачу і "нападів". У лікарню поступила через конфлікт з адміністрацією театру. Вважає, що їй дають дрібні ролі, які не відповідають її таланту. Після сварки  з режисером  трапився  напад  з судомними посмикуваннями м'язів верхніх і нижніх кінцівок, що супроводжувався плачем  і сміхом хворої.

Завдання №2

Хворий  М.,  36 років, інженер. З самого дитинства завзятий, наполегливий, сміливий, задерикуватий.  Завжди був високої думки про себе. Разом з тим - підозрілий, вважає, що всі оточуючі заздрять йому, будують йому всілякі підступи. Упевнений, що його робочий  проект забракували  співробітники   через заздрощі.  У випадково сказаних словах, побіжно кинутих поглядах вбачає підтвердження своїх припущень. На  доброзичливе вітання  колег відповідає з ворожістю. Часто подає до суду на адміністрацію заводу. Переконати  його неможливо.

Завдання №3

Хворий  К., 28 років. За характером дуже запальний. У гніві доходить до люті. Нещодавно через дрібницю кинувся на дружину, при цьому пролив суп на скатертину, розбив тарілку, перекинув стіл. Вдарив дружину та маленького сина. Заспокоївшись, гірко розкаюється і шкодує про зроблене. З дитинства схильний до спалахів гніву.

Завдання №4

Хвора А., 20 років.  Дуже нетовариська, замкнута. Друзів не має. З дитинства схильна  до фантазій, мрій і до занять абстрактними питаннями, далекими від реального життя. Дуже погано сходиться з людьми. Не може зрозуміти їхні настрої, зазнає труднощів, коли необхідно зав'язати просту  невимушену розмова. Багато будує планів, але ніяк не може привести їх у виконання. Живе мріями, надіями. Безпорадна в реальному житті.

Завдання №5

Хвора О., 18 років,  добродушна, володіє навичками самообслуговування,  охоче виконує нескладну роботу  по дому, але тільки за вказівкою матері. Має  обмежений запас слів, мова її аграматична, з недостатньою артикуляцією.  Знає букви, але читати не вміє. Може рахувати  по пальцях, але тільки в прямому порядку. Елементарні арифметичні дії недоступні. (IQ=40)

 

 

 

Тема №5  Ранній дитячий аутизм. Гіперкінетичні розлади у дітей та підлітків. Етіологія, патогенез. Клінічні прояви. Діагностика. Лікування. Профілактика. Розлади соціальної поведінки (клініка, перебіг, профілактика). Принципи медико-педагогічної корекції, соціальної реабілітації.

 

Завдання до кожної задачі:

1. Визначте попередній діагноз

2. Розробить план обстеження

3. Призначте лікування

 

Задача №1

Хворий М., 4 років. З раннього віку відзначаються дивацтва в поведінці: дитина байдужа до батьків, не реагує на їх появу і догляд. Створюється враження, що хлопчик не розрізняє людей і неживі предмети, реагує на них однаково. Замість природної цікавості (нові іграшки, люди) -дитина буває незадоволеною  і навіть бурхливо протестує на їх появу. Ігри дитини носять маніпулятивний характер: годинами наливає і виливає зі склянки воду, пересипає з місця на місце пісок, перебирає папірці, сірникові коробки. Рухово хлопчик незграбний. Міміка бідна, невиразна. Уникає зорового контакту, дитина дивиться як би "повз" співрозмовника.  Інтелект  знижений.

Задача №2

Хворий К., 10 років. Порушення  в поведінці  батьки  стали відзначати  з раннього дитинства : був метушливим, непосидючим, неуважним.  До ігрової діяльності  швидко втрачав  інтерес, перемикався з одного заняття на друге, заважав  грати іншим дітям. Через що не мав друзів.

За всі роки перебування в школі пацієнт характеризується як вкрай недисциплінований: покидає своє місце за партою без дозволу, викрикує відповіді, не дочекавшись завершення питання вчителя, втручається в розмови  та справи інших людей, не здатен чекати своєї черги в їдальні. Метушливість, непосидючість, неуважність зберігається в будь-якому місці перебування пацієнта. Обстеження психолога показує коефіцієнт інтелекту 102.

Задача  №3

Хвора  К., 14 років,  до психіатра  звертається у супроводі батьків, у зв'язку з неправильною поведінкою. Протягом останнього року посварилася з усіма друзями, стала дратівливою, з'явилися спалахи гніву, які переходять у жорстоку бійку, в школі постійно сперечається з вчителями, ображає їх і дітей з класу, прогулює заняття. Відмовляється виконувати вимоги батьків, знущається  над домашніми тваринами. Стала часто брехати з метою отримати вигоду. Кілька разів йшла з дому, поверталася під ранок. Причиною звернення до психіатра стало побиття нею собаки, внаслідок чого тварина  померла. З приводу скоєного жалості і провини не відчуває.

Задача №4

 Хворий  І., 11 років,  до дитячого психіатра звернувся в супроводі батьків, за рекомендацією шкільного психолога.  Зміну в  поведінці сина мати стала помічати протягом останніх 8-9 місяців. Хлопець став дратівливим, з'явилися спалахи гніву, які  переходять у бійку (під час бійки використовує важкі металеві предмети), в школі постійно сперечається з вчителями, ображає їх, прогулює заняття. З батьками також грубий, відмовляється виконувати їх вимоги. На тлі цього, взаємини з однолітками нормальні. Причиною звернення до психіатра  стала його втеча з дому , був відсутній 2-е суток, після повернення мати знайшла у нього в кімнаті чужі речі (гаманець з грошима). На питання: «Чий це гаманець?», вирвав його з рук матері, грубо відштовхнувши її, і висловився  нецензурною лайкою.

Задача №5

Хвора К., 15 років, школу не відвідувала.  Мова у вигляді окремих складів або мукання. Час проводить у ліжку, постійно в памперсі. Здібності до освоєння елементарних навичок самообслуговування, а також до спілкування та пересування відсутні. Апетит збережений, але сама не їсть, батьки годують  з ложки. Зі слів рідних «у 6-місячному віці перенесла важке інфекційне захворювання, температура піднімалася вище 40°С».

ФІЛЬМИ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ПЕРЕГЛЯДУ

З ДИСЦИПЛІНИ «МЕДИЧНА ПСИХОЛОГІЯ»

1 - Фильмы, рассказывающие о становлении психологии, психотерапии и смежных отраслей; судьбе и профессиональном становлении конкретных исторических персонажей 

Кинси / Kinsey; Билл Кондон, США-Германия, 2004.
Когда Ницше плакал  / When Nietzsche Wept;  Пинчас Перри, США, 2008.
Мастер / The Master Пол Томас; Андерсон, США, 2012.
Меня зовут Билл У / My Name Is Bill W; Дэниел Питри,  США, 1989.
Опасный метод / A Dangerous Method; Дэвид Кроненберг; Германия, Канада, Великобритания, Швейцария, 2011.
Принцесса Мария Бонапарт / Princesse Marie; реж. Бенуа Жако, Австрия, 2004.
Рагин; Кирилл Серебренников, Россия, 2004.
Сабина / Soul Keeper, The; Роберто Фаэнца, Франция- Великобритания-Италия, 2003.
Фрейд и благочестивая Марта; (документально-историческая реконструкция), Татьяна Малова, Россия, 2009.
Фрейд  / Freud; Мойра Армстронг, Великобритания, 1984.
Фрейд: Тайная страсть / Freud; Джон Хьюстон, США, 1962.

2 - Фильмы, где можно увидеть за работой психолога или психотерапевта: технику, модели поведения, примеры оказания успешной и неуспешной профессиональной психологической помощи, разобрать проблемы, ошибки психологов, их находки и удачи

Без свидетелей (сериал); реж. Илья Малкин, Россия, 2012. 2
Дон Жуан де Марко / Don Juan DeMarco; Джереми Левен, США, 1995.
Древо жизни / The Tree of Life; Терренс Малик, США
Другая Земля / Another Earth; Майк Кэхилл, США, 2011.
Дьявол и госпожа Д / Der grosse Bagarozy; реж. Бернд Айхингер, Германия, 1999.2
Инсайт; реж.Рената Грицкова, Беларусь, 2009.2
Искусство негативного мышления / Kunsten å tenke negativt / The Art of Negative Thinking; Бард Брейен, Норвегия, 2006.
Лечение / In Treatment; 3 сезона, Родриго Гарсия, Пэрис Барклай, Мелани Мейрон и др.., США, 2008-2010.
Лилит/Lilith, Роберт Россен, США, 1964.
Лицом к лицу / Ansikte mot ansikte; реж. Ингмар Бергман, Швеция, Италия; 1976.
Необходимая жестокость / Necessary Roughness (сериал); реж.Кевин Даулинг, США, 2011.
Обыкновенные люди / Ordinary people;  Роберт Редфорд, США, 1980.
Особые отношения / Sans queue ni tête, Жанна Лабрюн, Франция, 2010.
Посредник Кейт (Все законно) / Fairly Legal; Сериал.реж. Антон Кроппер, США, 2011.
Предельный закат / Вечерний экспресс «Сансет Лимитед» The Sunset Limited; Томми Ли Джонс, США, 2010.
Принцесса Мария Бонапарт / Princesse Marie; реж. Бенуа Жако, Австрия, 2004.
Присевшие на прозак под знаком скорпиона / Scorpio Men on Prozac; реж. Рэнд Марш, США, 2010.
Пробуждения / Awakenings; Пенни Маршалл, США, 1990.
Пролетая над гнездом кукушки / One Flew Over the Cuckoo's Nes; Милош Форман, 1975.
Псих;  видеозапись спектаклья Театра-судии О.Табакова, Реж.Андрей Житинкин, по роману Александра Минчина, постановка 1995 года, запись 2005.
Психоаналитик / Shrink, Джонас Пейт, США, 2005.
Руби Спаркс / Ruby Sparks; реж.Джонатан Дэйтон, Валери Фэрис, США, 2012.
Семейная жизнь / Family Life, реж. Кен Лоуч, Великобритания, 1971.
Сибилла / Sybil, Джозеф Сарджент, США, 2007.
Умница Уилл Хантинг / Good Will Hunting; Гас Ван Сент, 1997.

Списики ХУДОЖНІХ ФІЛЬМІВ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ПЕРЕГЛЯДУ ТА ОБГОВОРЕННЯ НА СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТТЯХ З ДИСЦИПЛІНИ

«Основи біоетики та біобезпеки»

 1. Доктор , США,1991

 2. Пролетая над гнездом кукушки, США,1976

 3. Собачье сердце, СССР, 1988

 4. По соображениям совести

 5. 1+1

 6. Форест Гамп

 7. Пудра

 8. Хорошие дети не плачут

 9. Призрачная красота

 10.  Чтобы вы сделали

 11.  Подмена

 12. Философы

 13.  Малышка на миллион

 14.  Целитель Адамс

 15.  7 жизней

 16. Дурак

 17. Ворошиловский  стрелок

 18. Цветы лиловые полей\

 19. Обитель проклятых\

 20. Остров проклятых

 21.  Институт Роузвуд

 22.  Эксперимент

 23. Экзамен

 24. Законопослушный гражданин

 25. Призрак

 26. Мой ангел-хранитель

 27. Лекарь: ученик Авиценны

 28. Лекарство от здоровья

 29.  До последнего вздоха

 30. Кожа, в которой я живу

 31. Золотые руки: история Бенджамина Карлсона

 32. Долвиль

 33. Записки юного

 34. Суицидальный туризм

 35. Вы не знаете Джека

 36.  Робот Чаппи

 37. До встречи с тобой

 38. Последняя женщина

 39. Как умереть в Оригоне\

 40. Клетка

 41. Лобстер

 42.  Облачный атлас

 43. Человек, который смеётся

 44. Жизнь взаймы

 45. Виноваты звёзды

 46. Эксперимент №13

 47. Побочный эффект

 48. Леон

 49. Дуэлянт

 50. Мальчик в полосатой пижаме

 51. Защитник 2015

 52. Невидимая сторона

 53. Запах женщины

 54. Трещины

 55. Я в душе танцую

 56. Прерванная жизнь

 57. Патология

 58. Скрижали судьбы

 59. В сердце моря

 60. Улыбка Моны Лизы

 61. Жизнь как она есть

 62. Человек позади солнца

 63. В сердце моря

 64. Даллаский клуб покупателей 2013

 65. Воскрешая мертвецов 1999

 66. Я тоже

 67. Лурд

 68. Анита

 69. Мёд в голове

 70. Сейчас самое время 2012

 71. Небеса реальны 2014

 72. Писатели свободы

 73. 14.08

 74. Тебе конец

 75.  Не дыши

 76. Пиджак

 77. Пока не сыграл в ящик

 78. Дитя тьмы

 79. В погоне за счастьем

 80. Вне себя

 81. Судная ночь

 82. Разум в огне

 83. Конструктор красного цвета

 84.  Запрещённый приём

 85. Играй до смерти

 86. Призрак в доспехах

 87. А в душе я танцую

 88. Потрошители ( с Джудом Лоу)

 89.  Область тьмы

 90. 55 шагов

logo_dnmu.png
bottom of page